Beebi

2-kuune beebi

Pärast nädalatepikkust ja pidevat beebi eest hoolitsemist tasub ta sulle selle kuu lõpus vaeva eest jumaldava hambutu naeratusega. Kui see veel toimunud ei ole, juhtub see õige pea.

Vaata, kuidas beebi nägu särama lööb, kui sa talle naeratad. Samal ajal võib ta käsi liigutada, kulme kergitada või koogata.
Jätka beebiga rääkimist ja talle naeratamist, talle meeldib su nägu vaadata ja erinevaid näoilmeid teha.

Motoorne areng

Vaata, mis juhtub, kui paned beebi selili ning kõlgutad ta silme ees põnevat mänguasja. Eelmise kuuga võrreldes on beebi liigutused sujuvamaks muutunud. Ta võib üritada mänguasja poole sirutada ja sellele virutada.

Kui pakud beebile kõristit, võib ta sellest lühikeseks ajaks kinni haarata. Raputa kõrinat õrnalt. Sellele reageerivad beebid erinevalt. Mõned vaatavad ja kuulavad imestunult. Teisi see ehmatab ja nad hakkavad nutma. Beebid on erinevad ning töötlevad informatsiooni igaüks isemoodi.

Kõhuliolemise aeg

Pannes beebi selili magama, vähendad hällisurma ohtu. Kui beebi on ärkvel ja tahab mängida, on tema arengule kasulik, kui ta on kõhuli. Nii muutuvad kaelalihased tugevamaks ning ta hakkab pead hoidma. Selle kuu lõpuks on beebi nii tugev, et hoiab lühikest aega pead püsti, kui ümbruskonda uudistab.

Areng toimub sammhaaval. Kui kael muutub tugevamaks, jõuab beebi oma rasket pead üleval hoida. Seejärel, kui beebi on mugavalt kõhuli asendis, hakkab ta kätega ülakeha vähehaaval ülespoole tõstma. Nii tugevnevad selg ja ülakeha. See aitab tal omakorda ükskord istuma hakata. Samad lihased aitavad beebil edasi liikuda ning ühel heal päeval end ka püsti vinnata.

Võid end beebi kõrvale kõhuli visata. Räägi temaga, et ta tajuks Su kohalolekut ning toetust. Kui paned lapse erksavärvilisele, põneva mustriga või muusikat mängivatele tekkidele, muudad kõhuliolemise aja veelgi huvitavamaks.
Mõnedele beebidele ei meeldi kõhuli olla ning nad hakkavad protestima. Reageeri sellele nii, kuidas Sulle endale õigem tundub. Sa oled oma lapse suhtes ikkagi ekspert. Ainuüksi sinu hääl võib teda rahustada. Mõni laps vajab aga süllevõtmist.

Beebi vihjed

Praeguseks oled õppinud aru saama, kui beebile midagi meeldib ja vastupidi, kui ei meeldi.

Vihjed, mis väljendavad beebi huvi:
• Beebi vaatab sulle otsa
• Sujuv käte ja jalgade liigutamine
• Beebi sirutab sinu poole
• Beebi pöörab silmad või pea sinu poole
• Naeratamine, koogamine ja üldine rahulolev näoilme

Vihjed, mis väljendavad rahulolematust:
• Pea ja silmade ära pööramine
• Nutmine, lärmamine
• Köhimine
• Selja vibusse ajamine, vingerdamine, eemale tõmbumine
• Nahk hakkab punetama
• Luksumine, kiirenev hingamine
• Haigutamine
• Kulmu kortsutamine

Jällegi ära unusta, et lapsed on erinevad. Nii võib sinu laps just talle omaseid vihjeid anda. Oluline on, et õpid neid ära tundma ja õigesti reageerima. Nii annad beebile mõista, et hoolid temast. Kui jätab lapse mõneks ajaks kellegi teise hoolde, pead talle kindlasti oma beebi sõnumite koodivõtme andma.

Keeleline areng

Sel kuul teeb beebi esimesi samme keelekasutuses. Ta kuulab aktiivselt, mida talle räägid, jälgib su suud ja õpib keele liikumist.
Beebi hakkab erinevaid häälitsusi esile tooma, tavaliselt algavad need täishäälikuga. Beebi kuuleb iseend ning kordab häälitsusi üha uuesti ja õpib oma keele liigutusi. Räägi beebiga, tehke kordamööda erinevaid häälitsusi ja korrake üksteist. Lase beebil endale vastata.
Jälgi beebi silmi, et näha, kas ta vaatab midagi. Ta võib mõnest inimesest või objektist „rääkida“. Millest iganes väike põngerjas ka ei räägiks, naudib ta su tähelepanu.

Rahustab end ise

Beebidele meeldib imeda. Olgu selleks siis lutt, tekinurk, issi sõrm või beebi enda sõrm – imemine on beebi eneserahustuse puhul oluline oskus.
On vanemaid, kes on avastanud, et kui beebi ärritub või muutub väsinuks, aitavad nad tal sõrmi suhu panna või võtavad luti appi. Beebit rahustab ka see, kui paned ta käed õrnalt rinnale ja mähid nii teki sissevõi võtad sülle. Selline asend meenutab beebile turvalist emaüsa ning ta rahuneb.

Meeleolu ja käitumine

Nüüdseks oled näinud erinevaid beebi tujusid ja käitumismalle. Tujutsemine on normaalne ning aitab beebil päeva õhtusse saada. Beebide tuju võib kiiresti muutuda. Tujude muutus oleneb nii paljudest asjaoludest nagu uni, toitmine, kasvuspurdid jne.

Kuus seisundit:

  1. Vaikne uni – beebi silmad on kindlalt kinni ning liiguvad vähe või üldse mitte. Nüüd saad ka ise puhata.
  2. Aktiivne uni – beebi silmad on kinni, kuid võivad liikuda. Beebi võib magades naeratada, tõmmelda, kulmu kortsutada ja sirutada.
  3. Unisus – silmad on osaliselt lahti, keha liikumatu ja ilme uimane.
  4. Nutmine – see staadium ei vaja selgitusi
  5. Ergas olek – aktiivsuse periood, võib hõlmata häälitsemist (vokaalides), röhatamist ja kõvema häälega lärmamist. Sageli eelneb magamisele.
  6. Vaikne olek – imeline aeg päeval, mil beebi on rahulolev, silmad on lahti ja säravad. Beebi uurib ümbruskonda.

Nägemisulatus

Teise elukuu lõpus meeldib beebidele, kui neid hoitakse püsti ja näoga endast eemal. Beebi imetleb vaadet: vett, loomi, teisi lapsi ja muidugi nunnutavaid vanavanemaid. Lamamistoolist on lapsel turvaline põnevat ümbrust uurida.

Paljudele beebidele meeldib kõhukotis olla, sest vanema keha vastas tunnevad nad end turvaliselt. Osad beebid tahavad vaid näoga ema rinna poole olla, et tema südamelööke tajuda. Ajapikku, kui arvad, et laps on selleks valmis, keera ta näoga väljapoole.
Alati võid last ka süles kanda.

Mida kahekuune laps peaks oskama:

1. Sinu naeratusele vastu naeratada
2. Reageerida kellahelinale võpatuse, nutma hakkamise või vaikseks jäämisega

Oskab arvatavasti:

1. Teha muidki hääli peale nutmise (näiteks koogata)
2. Kõhuli olles tõsta pead 45 kraadi

Write A Comment